В Україні розпочався Національний тиждень читання поезії - 2025, який вже вдруге організовує Український інститут книги. Проходитиме захід з 17 по 23 березня 2025 року. Цьогорічна тема – "Пісня тисячі голосів", а гаслом тижня поезії стали слова Сергія Жадана: "З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся".
В межах тижня запланована ціла низка офлайн-подій та онлайн-активностей. Це
Студенти нашого коледжу в рамках Тижня створюють відеоролики на основі читання поезій відомої майстрині слова Ліни Василівни Костенко, якій 19 березня виповнюється 95 років. На заняттях з літератури та мови викладачі коледжу часто наводять рядочки своїх улюблених віршів Ліни Василівни, спонукаючи молодь вчитися міркувати, відстоювати свою позицію, вивчати і шанувати історію країни, бачити навколо себе красу, відчувати і дарувати любов, задумуватися над філософськими питаннями життя…
І ось юнаки й дівчата діляться тим сокровенним, що торкнулося їхньої душі…
Слухайте, насолоджуйтеся, коледж читає поезію, а вона вічна!
19 березня одній із найвідоміших українок сучасності — ЛІНІ ВАСИЛІВНІ КОСТЕНКО — виповнюється 95 років.
Це ЖІНКА-ГЕРОЙ, що має чимало визнань і нагород, але при цьому принципово відмовилася від Премії Золотий Письменник України та звання Героя України, мотивуючи, що ці нагороди «як політична біжутерія їй не потрібні», адже у неї головне – ІМʼЯ. Вона одна із найвпливовіших жінок давньої та сучасної України, яка стала незаперечним моральним авторитетом для українців. Ніколи влади не боялася: пише, що хоче, і говорить, що думає.
Ліна Василівна переконує нас, що слова «незалежність» і «свобода» існують в мові не просто так. А останніх 13 років вона ігнорує різні світські заходи та не спілкується з пресою, бо це для неї «пусті теревеньки». Сила волі та її незламність вражають: дитиною пережила Другу світову і зараз словом своїм підтримує киян і всіх українців у рідному Києві.
Вона сучасна і активна користувач інтернету, а постать її жодного разу не була заплямована безглуздими дурницями в токсично засміченому інформаційному просторі.
Її горде мовчання – це життєва позиція, а творче спілкування – це словесна зброя Майстра Високого Слова. І нам
... При майстрах якось легше. Вони - як Атланти.
Держать небо на плечах. Тому і є висота.
З роси і води Вам, Атланте нашої поезії, шановна Ліно Василівно!
Вірші читали такі студенти: Анастасія Краснощок, Марія Гаращенко, Артем Виговський, Карина Моргун, Ксенія Борзак, Валерія Бендик, Марія Деркач, Дарія Селюніна, Софія Залюбівська, Дарія Рябенко, Маргарита Пархоменко, Дар’я Дідик, Мар’яна Мельниченко, Карина Грицай
19 березня святкує свій День народження МУЗА УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ, СИМВОЛ МУЖНОСТІ, СТІЙКОСТІ ТА НЕЗЛАМНОСТІ ЛІНА КОСТЕНКО
Є люди, які ще за життя стають легендами. Навколо них творяться міфи, чутки, перекази, за якими так важко відрізнити правду від вигадки. Вони ж мовчать, оберігаючи свій особистий світ від стороннього ока і впускаючи туди лише близьких і перевірених.
Такою є Ліна Василівна Костенко – поет, публіцист, громадський діяч. А в першу чергу – жінка, яка одного разу написала: «Я вибрала долю собі сама, і що зі мною не станеться, - у мене жодних претензій нема до Долі – моєї обраниці», - і лишилася на все життя вірною цим словам.
Здобувачі освіти нашого навчального закладу з гордістю та натхненням декламують неперевершені вірші Ліни Костенко в перекладі англійською мовою.
Вірші Ліни Костенко іноземними мовами читали: Марія Гаращенко, Марія Серветник, Ростислав Сипливий, Діана Губська, Мар’яна Медьниченко, Альна Чередник, Ксенія Борзак, Карина Моргун, Анастасія Краснощок, Борис Мисак, Даша Шевчук, Дмитро Батрак, Анастасія Гомон, Анна Горобей, Ігор Денисенко, Дар’я Печенюк, Олександра Сірош, Катерина Ткаченко, Олександр Колесник, Кирило Тимощук, Ангеліна Тимошенко, Вікторія Шульпинова, Олена Шмига.
МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ І ЛІНА КОСТЕНКО.
Два великих поети, гордість України.
Вони народились в один день – 19 березня.
Тільки з різницею в 35 років.
Максим Тадейович у 1895 році,
Ліна Василівна – у 1930.
Ліна Костенко присвятила Рильському вірш:
Ледь-ледь торкаю слово аквареллю
прив'ялий ранок, тиша, парапет.
З кленового туманного тунелю
виходить Рильський, майже силует.
Різьба по небу - дерево черлене.
Я теж з туману обрисом з'явлюсь.
Він сумно-сумно дивиться на мене,-
хто я така, чого я так дивлюсь.
А я дивлюся... Я хвилююсь трохи...
І розминулись. Тільки силует.
Оце і все. Зустрілись дві епохи.
Дурне дівчатко і старий поет.
Кружляє листя, і не чутно кроків.
Пейзаж, котрому років, років, років.
Ліна Костенко
Добігає кінця Національний тиждень читання поезії - 2025. Здобувачі освіти нашого навчального закладу протягом цих днів активно декламували рядки «Королеви української поезії», за словами Івана Малковича, Ліни Василівни Костенко, якій …
Звучали вірші різні за настроєм і тематикою, написані в різний час. Але і зараз вони торкаються душі і серця вже нового, молодшого покоління, чиї душі і тіла обпалює страшна війна з російськими загарбниками. Презентуючи свій перший прозовий роман «Записки українського самашедшого» у театрі імені І. Франка у Києві, Ліна Василівна свого часу висловила думку, що, мабуть, вірші ще читають диваки, а от «Поети не потрібні вже нікому»… Та наразі ми переконалися, що і поезія живе у тисячах сердець, і поети шануються, і в наш час народжуються і розквітають юні таланти… Наша молодь читала поезію Ліни Василівни не тільки в оригіналі, а й у перекладах англійською, італійською, польською, німецькою мовами, які зробили самі ( Вікторія Шульпінова та Олена Шмига, група 3КМ-47). Ми переконалися: і поезія живе, і поети нам потрібні! Та і сама ювілярка стійкість духу і світлість розуму підтвердила своїми новими віршами!
Дивіться і слухайте Ліну Костенко (відео із родинного свята 19.03.2025, м. Київ)
Організатори заходу-проєкту – талановиті та креативні викладачі комісії мовознавства, а саме:
Слинько І.І., Миголь В.М., Гудкова О.П., Ковалевська Л.Б., Статкевич Л.Г., Бабенко О.П.